Rak nadnercza

Współczesne zasady diagnostyki i leczenia guzów nadnerczy

 

Guzy nadnercza są jednym z najważniejszych i trudne w diagnostyce i leczeniu sekcjach plan Onkologii Klinicznej.

Choroby te łączy grupę nowotworów różnych opcji, które obejmują gormonalnoaktivnye i guzów nadnerczy. To dzieli się na łagodnych i złośliwych guzów nadnerczy. Nadnercza mają skomplikowaną strukturę histologiczną i składa się z dwóch różnych od siebie embrionalnego i morfologiczne punktu warstw – kora i rdzeń.

Obecnie stosuje się głównie klasyfikacja oparta na zasadzie Gistogeneticheskaja:

I. Guzy nabłonkowe kory nadnerczy:
– Gruczolak,
– Rak.

II. Mezenchymalnych nowotworów:
– Mielolipoma,
– Tłuszczak,
– Włókniak,
– Naczyniaka.

III. Nowotwory rdzenia nadnerczy:
– Guz,
– Neuroblastoma,
– Ganglioma,
– Simpatogonioma.

Kora nadnerczy rozwija się z tkanek i mezodermalnych warstwy korowej składa się z trzech stref (kłębuszkowej i światłem kompensowane) tworzy i gruczołów i tkanki łącznej. Strefa kłębuszkowej – najbardziej powierzchowna warstwa, która produkuje mineralokortykoidu regulujące wewnątrz-i zewnątrzkomórkowego stężenia sodu i potasu. Szerokość zabudowy (najszerszy) produkuje 70% hormonów kory. Ich głównymi przedstawicielami są kortyzon, hydrokortyzon i kortykosteronu, który reguluje metabolizm węglowodanów, białka i tłuszczu. W strefie siatkowego syntetyzują steroidowych hormonów płciowych – androgenów: androstendionu, degidroepiandrosteron estrogeny: estradiolu, estronu, estriolu.

Rdzeń zawiera komórek chromochłonnych, które są malowane sole chromu i sympatyczny komórek nerwowych. W rdzeniu syntezy katecholamin (adrenalina, noradrenalina). Należy mieć na uwadze rozwój nonchromaffin komórek kateholaminsekretiruyuschih nowotworowych sympatyczny-nadnercza systemu. Możliwość ta wynika ze wspólnej pheochromocytoma embriogenezy pochodzenia i innych komórkach układu nerwowego. Jest to niezwykle rzadkie w nadnerczach może wystąpić naczyniaka, angiosarcoma, lymphangioma, mięśniaka, gładkokomórkowymi, chłoniaka, nowotworu przewodu zrębowych gonad, główny czerniaka.

Wśród guzów nadnerczy masowych występujących bez zaburzeń endokrynologicznych wystąpić mielolipomy. To łagodne, składający się z dojrzałej tkanki tłuszczowej i krwiotwórczych elementów układowych. Często są one połączone z gormonoaktivnymi i “ciche” guzów nadnerczy. Osiągnięcie dużej wielkości, guzy te mogą powodować zmian zanikowych w nadnerczach i doprowadzić do gipokortitsizma rozwoju. Często znajdują się one poza nadnerczy i: w tkance i periadrenalovoy okołonerkowej nie zawsze zamknięty.

Kliniczne gormonoaktivnyh nadnerczy nowotworu wywołanym przez nadprodukcję pewnych hormonów steroidowych, w zależności od struktury guza. Często jest mieszany obraz Cushing gdy guz produkuje wiele hormonów różnią się w swoich biologicznych wpływ na organizm. Wśród gormonoaktivnyh guzów kory nadnerczy są następujące.

Aldosteronoma – guz, który wytwarza aldosteronu, co powoduje hiperaldosteronizm pierwotny. Pierwotny hiperaldosteronizm (zespół Conna) charakteryzuje się pewnymi objawami: nadciśnienie tętnicze, osłabienie mięśni z hipokaliemii i alkalozę. Zespół Conna klinicznie charakteryzuje się nadciśnieniem tętniczym (skurczowe i rozkurczowe), wielomocz umiarkowanym i mniej lub bardziej wyraźne osłabienie poszczególnych grup mięśniowych. Prawie wszyscy pacjenci mogą być pozytywne Trousseau i objawy Chvostek. Słabość poszczególnych grup mięśni może iść w skoroprohodyaschie niedowładu spowodowanego hipokaliemii. Objawy te są towarzyszy wzrost apetytu, uczucie suchości w jamie ustnej, bóle głowy.

W badaniach laboratoryjnych, może być szybkie wydalanie z moczem aldosteronu. W diagnostyce hiperaldosteronizm stosowane testy spironolaktonovy. Test Dihlotiazidom na poziomie potasu we krwi w przypadku braku hiperaldosteronizm oraz u pacjentów z wtórną hiperaldosteronizm nie zmienia się znacząco u pacjentów z pierwotnym hiperaldosteronizmem jest – jest znacznie zmniejszona.

Niski poziom potasu jest dołączone zmiany w EKG. Zasadowicy jest charakterystyczną cechą zespołu.

Corticosteroma (glyukosteroma) – glikokortykosteroidy wybiera i klinicznie zespół Cushinga. Istnieją trzy typy endogennego zespołu Cushinga:

1) zespół Cushinga w przysadki (choroba Cushinga), spowodowane przez nieuregulowany nadmiaru wydzielania ACTH w części gruczołowej przysadki. ACTH stymuluje produkcję nadmiar glikokortykoidów w korze nadnerczy, w wyniku czego giperkortizolemii;

2) nadnerczy, zespół Cushinga, spowodowane nadmiernym nieregulowanym wydzielanie kortyzolu nadnerczowego rozrostowym nowotworu lub tkanki kory nadnerczy (węzeł, co najmniej – melkouzelkovaya przerost). W nadnerczy zespół Cushinga, plazma ACTH poziom został obniżony;

3) pozamacicznej Cushinga, powoduje nadmierne wydzielanie ACTH nieregulowanych negipofizarnymi nowotworami i charakteryzuje się silnym wzrostem w osoczu ACTH.

Cushinga ma szereg charakterystycznych objawów, takich jak otyłość z rozprzestrzenianiem się nadmiaru tkanki tłuszczowej (zwłaszcza w organizmie), okrągły kształt powierzchni (“twarzą phase”), ścieńczenie skóry i zanik włókien elastycznych, co w brzuchu, udach i pośladkach wydają się czerwonawo dermoektazii, mięśnie osłabić pojawia osteoporoza, stwardniałe zmiany w naczyniach towarzyszy nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, steryd z nadmiernym apetytem i wielomocz wreszcie zasadowica niski i chlorek potasu w krwi płynącej. Wraz z nadmiernego wydzielania kortyzolu zwiększa powstawanie 17-keto steroidów o działaniu androgennym. Powoduje to takie objawy, jak nadmierne owłosienie ciała, głębokim głosem, opóźnienie miesiączki, przerost łechtaczki. Nadciśnienie, niskie stężenie potasu, podwyższony poziom sodu w wyniku zwiększonego wytwarzania aldosteronu.

U wszystkich pacjentów, u których występuje otyłość z nadciśnieniem, zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, dermoektazii skóry i osteoporozy, należy domniemywać, że mają zespół Cushinga.

Androsteroma – guzy wydzielające głównie androgenów. Androsteroma – gormonalnoaktivnaya, virilizing guza, produkcji męskich hormonów płciowych. Androsteromy są rzadkie choroby (1-3% wszystkich nowotworów). Prawie 60% ​​androsteroma jest złośliwy, przerzuty do wątroby, płuc, węzłów chłonnych przestrzeni zaotrzewnowej. Androsteroma często występuje u kobiet, głównie w wieku 35-40 lat. Kliniczne objawy raka są spowodowane virilizing i anabolicznych właściwości androgenów. Stopień wirylizacji zależy od aktywności hormonalnej guza, czas trwania choroby. U dziewcząt wcześnie choroba wieku dziecięcego charakteryzuje podwzgórza zjawisk i przedwczesnego rozwoju fizycznego: jest nadmierne owłosienie, powiększenie łechtaczki, niski, szorstki głos, trądzik na twarzy i tułowia.

Pod wpływem efekt anaboliczny androgenów rozwój mięśni, zwiększenie przyspieszenia procesów wzrostu w tym samym czasie z wcześniejszego zamknięcia nasadowej strefy wzrostu. Charakteryzuje się niskim wzrostem z nieproporcjonalnie skróconymi kończynami i dobrze rozwiniętych mięśniach, rozwój drugorzędowych cech płciowych w heteroseksualnym typu. Przedwczesnego rozwoju płciowego nie może być uważane za prawdziwe, jak to jest zazwyczaj określana przez pojawienie się drugorzędnych cech płciowych, podczas gdy w tym samym czasie, gonady pasujące wiek dziecka. Z wzrost w kategoriach choroby staje się coraz bardziej wyraźny męski budowa ciała, kobieta cechy są wygładzone, zmniejszenie podskórnej tkanki tłuszczowej, mięśni i opublikował zwiększa masę. Gruczołów mlecznych są bardziej lub mniej wyraźny zanik.

Miesiączki lub nie pojawiają się lub są naruszane przez typ występuje brak miesiączki skąpym i wkrótce. Kobiety zaczynają rosnąć wąsy i brodę, jego głowa zaczyna go łysy. Zdrowia pacjentów we wczesnym stadium jest zadowalająca. Pod wpływem androgenów może nawet zwiększyć aktywność fizyczną i wydajność.

U chłopców, wraz z rozwojem androsteromy przedwczesnego rozwoju seksualnego. Penis jest znacznie wzrosła, ale jądra pozostają słabo rozwinięte. Dobrze oznakowane drugorzędne cechy płciowe pojawiają się wcześnie w libido.

Pacjenci nie androsteromoy wykryte poważne zaburzenia metaboliczne. Ilość androgenów określone we krwi i moczu dziesięciokrotnie wyższa.

Kortikoesteroma – estrogen guza ukrytego. Jest niezwykle rzadkie. Zespół narządów płciowych estrogenów występuje głównie u młodych mężczyzn. Pacjenci skarżą się na ogólne osłabienie, powiększenie piersi, otyłości, utrata włosów na twarzy, osłabienie seksualnego. Objawy te nie zawsze występują jednocześnie. Najczęstszym objawem jest kortikoesteromy ginekomastia.

Mieszany guz. “Clean” aldosteronu typ nowotworu, kortikosterom, androsterom, kortikoesterom i jak są rzadkie. Większość guzów znajdują się mieszać z objawami zaletą zespołu w stosunku do zwiększonego powstawania różnych steroidów. Guzy te często mają mieszane histologii.

Gormonalnoneaktivnye nadnerczy występują zwykle bez klinicznych i biochemicznych objawów dysfunkcji poszczególnych warstw kory nadnerczy, znajdują się w każdym wieku, u obu płci w 0,5-10% przypadków są często wykrywane w trakcie badania dla innych chorób. Wyznaczenia takich guzów najczęściej używają terminu “incidentalomas” (od angielskiego przypadkowe. – Losowo).

Nowotwory związane z gormonalnoneaktivnym guzów nadnerczy są zazwyczaj przedmiotem badań, obserwacji i leczenia onkologów. Przed okresem stosowania takich metod, jak bardzo instrumentalne USG, MRI, CT i inne nowoczesne metody badania pacjentów guzów nadnerczy, zwłaszcza ich wariantów złośliwych, zdiagnozowanych głównie na rozwoju u pacjentów objawów klinicznych choroby.

Teraz, wraz z wprowadzeniem w rutynowej praktyce klinicznej powyższe nieinwazyjne, ale bardzo pouczające metody badania pacjentów dramatycznie wzrosła liczba pacjentów z nowotworami w przestrzeni zaotrzewnowej.

Guzy te występują zwykle bez klinicznych i biochemicznych objawów dysfunkcji gruczołów nadnerczowych, znajdując się w każdym wieku, w obu płci w 0,5-10% przypadków, a określa się je podczas autopsji u pacjentów zmarłych z powodu innych niż choroby układu hormonalnego z częstotliwością 1.5-8, 7%. Wśród gormonalnoneaktivnyh guzów nadnerczy stanowią większość na gruczolaka. Większość tych nowotworów jest dobrze wykształcona i dobrze obudowane części solidna konstrukcja: w zależności od typu komórek tworzących cięcia są od jasnożółtej do ciemnobrązowej. Ich średnica – od mniej niż 1,0 do 4,0-5,0 gruczolaków rzadsze cm (około 4 razy) spełniają raka, księgowych, według różnych autorów, nie więcej niż dziesiątych czy nawet setnych procent liczby wszystkich guzów nadnerczy . Są one identyfikowane, zwykle później, kiedy osiągną one duży rozmiar – i 10-30 cm, ale może być o mniejszej średnicy – 6-10 cm

Nowotwory rdzenia nadnerczy – pheochromocytoma są guzy endokrinnokletochnym apud systemu. Bardziej powszechne w tych wieku 20-50 lat. Starsze endokrynologiczne (chromochłonnych) wydzielają nadnercza katecholamin: dopamina, noradrenalina, epinefryny. Rozwój łóżko guz mózgu może być gormonalnoaktivnymi i gormonalnoneaktivnymi. Rozpoznanie kliniczne tego ostatniego może być trudne przez dłuższy czas, ponieważ nie występują zaburzenia hormonalne i identyfikuje przypadkowo lub po osiągnięciu określonej wielkości. Guzów chromochłonnych są bardzo zróżnicowane w ich przebieg kliniczny i rokowanie, często również stanowią istotne wyzwania i morfologicznej nauce, zwłaszcza w zakresie diagnostyki różnicowej, a przede wszystkim określić ich złośliwości. Wielkość guza, komórkowej i jądrowej chromochłonne polimorfizm, nawet wymawiane diskompleksatsiya struktur komórkowych, kiełkowanie w kapsule i naczyń inwazja nie zawsze jest klinicznie złośliwy przebieg. Najbardziej rzetelnym wskaźnikiem złośliwych guzów chromochłonnych należy uznać obecności przerzutów.

Przebieg kliniczny jest kilka form guzów chromochłonnych: bezobjawowe, sympatyczny-nadnercza z napadowym nadciśnieniem tętniczym i wysokim ciśnieniem krwi na stałym poziomie [30].

Najbardziej znany klasyczny – napadowe , w którym znajdują się przełomu nadciśnieniowego. W okresach mezhkrizovye ciśnienie krwi pozostaje normalny. Nagły wzrost ciśnienia tętniczego krwi, mogą towarzyszyć bladość lub zaczerwienienie skóry, niepokój, kołatanie serca, parestezje. Uczniowie po krótkim przedłużeniu zwężone ostro, zaburzenia wzroku. Oznaczono obrzęk żył karku, drgawki, pocenie się ciężką, dreszcze, gorączka. Często zdarza się, duszność, ból brzucha, okolicy lędźwiowej, za mostkiem. Czas trwania napadów może trwać od kilku minut do kilku godzin z powodu poprawy zdrowia, czasami euforię elementy, potliwość, wielomocz.

Ważne funkcje diagnostyczne katecholamin kryzys są leukocytoza, hiperglikemia i cukromocz. W mezhkrizovy okresie u niektórych pacjentów wykazały naruszenie tolerancji węglowodanów. [8]

Stała postać nadciśnienia charakteryzuje przetrwałego nadciśnienia tętniczego bez kryzysów i przypomina na nadciśnienie, z którego trudno jest odróżnić. Często tylko brak skuteczności konwencjonalnej terapii hipotensyjnej sugeruje możliwość nadciśnienia nadnerczy odpornego pochodzenia.

Mieszane formy, charakteryzuje się tym nadciśnieniowego powstaje na tle stale wysokim ciśnieniem krwi, są zazwyczaj z mniej niż u pacjentów z napadowym, zwykle dominuje przewlekłych zmian chorobowych układu sercowo-naczyniowego [9].

Nowotwory złośliwe nadnerczy charakteryzują się nie tylko w zależności od stopnia aktywności hormonalnej, a także przerzutów. Charakteryzują się one w sposób lymphogenous przerzutów i Krwiopochodne.

Nowotwory złośliwe nadnerczy posiadają wyraźną tendencję do preferencyjnego krwiopochodnej przerzutów, w szczególności ze względu na mobilność komórek mezenchymalnych ogół obfitość ściankach naczynia w zrębie guza i immunosupresyjnych efektów glukokortykoidów uwalniane podczas krwotoku i martwicy guza. Generalnie Krwiopochodne przerzuty występują w płucach, kościach, mózgu, przewodu pokarmowego, nerek, wątroby, macicy, gruczołach dokrewnych.

Nowotwory złośliwe tkanki chromochłonnej nadnerczy charakteryzuje również rozprzestrzenianiu przerzutów do płuc, kości, mózgu, węzłach chłonnych.

Przerzuty do nadnercza

Nadnercza są czwartą po płuc, wątroby i kości w częstości występowania przerzutów. Ostatnio wykryto u nich 9-27% nowotworów innych narządów, często dwustronne przerzutów (41%). Najczęściej przerzuty nadnerczy, raka płuc i raka piersi, co najmniej – na raka nerek, przewodu pokarmowego, trzustki, nasieniak, czerniak. Przerzuty mogą być samotny i wielokrotne. Po zniszczeniu więcej niż 90% z przerzutami nadnerczy tkanki u pacjentów z niewydolnością nadnerczy rozwija. W przeciwieństwie do podstawowej Przerzuty nowotworowe nadnerczy Sprawdź niekapsułkowanego podmiotów. Duże przerzuty mogą towarzyszyć zmian martwiczych.

Diagnostyka

Gormonalnoaktivnyh diagnostyka guzów nadnerczy o odpowiednich objawów klinicznych jest aktualna diagnoza, zasięg jego występowania, badanie potwierdziło diagnozę stanu hormonalnego i przeprowadzić odpowiednie badania.

Znacznie trudniejsza diagnoza gormonalnoneaktivnyh guzów, w których nie ma specyficzne objawy kliniczne guzów nadnerczy i stanu hormonalnego nie ulega zmianie.

Głównym celem wstępnego etapu badania pacjenta, na podstawie skargi fizycznej i badań hormonalnych danych, nie jest tak bardzo prawidłowa diagnoza, jak podejrzewa się w obecności chorego guzów nadnerczy.

Brak palpacyjnie guza w hipochondrii prawo lub w lewo nie wyklucza potrzebę dalszego zbadania wszystkich narządów. Znalezienie nowotworu, konieczne jest określenie mobilności, rozmiar konsystencję.

Kolejnym krokiem w badaniu pacjentów z podejrzeniem guza nadnercza jest ustalenie istnienia i lokalizacji guza. Główne wyzwania stojące przed specjalnymi metodami miejscowego diagnozy, są, z jednej strony, ustalenie diagnozy, tak szybko, jak to możliwe, a po drugie – ocena guza procesu w celu określenia możliwości i zakres proponowanej operacji.

Spomiędzy instrumentalnych metod guzów nadnerczy jest obecnie zajęte ultrasonografia (USG). Jest to przede wszystkim ze względu na prostotę jego wykonania, wysokiej wiarygodności wyników, a także szybkości i dostępności jego realizacji. Według większości autorów USG ujawnia guzów nadnerczy o średnicy minimum 1,0 do 2,0 cm [20,31].

Znacznie poprawia diagnozę guzów nadnerczy metodą rentgenowskiej tomografii komputerowej (CT). Minimalna wartość dla danego guza, oznaczona tą metodą wynosi 0,5 do 1,0 cm [5]. To umożliwia określenie topografii nadnerczy, kształt, rozmiar, struktury.

Od początku lat 80-tych XX wieku, w praktyce klinicznej, było całkowicie nowe metody diagnostyki – rezonansu magnetycznego (MRI). Główne zalety MRI obejmuje nieinwazyjności, bezpieczeństwo, trójwymiarowego charakteru akwizycji obrazu. Jednakże, ta metoda jest jedną z najbardziej kosztowne i wykorzystania MRI w guzów, są rozbieżne.

Szczególne miejsce w złożonym badania pacjentów z podejrzeniem guza nadnercza gruczołów jest angiografia. Dla angiografii rozpoznanie guzów użyto tografii brzucha, które, w razie potrzeby uzupełniany różnymi rodzajami selektywnej arteriografii. Wszystkie badania zostały przeprowadzone przez cewnikowanie przezskórnego nakłucia tętnicy przez tętnicy udowej metody Seldingera skóry wstępnie znieczulającego z 1% roztworu Novocaine.

Wprowadzenie w ostatnich latach w praktyce diagnostycznej wielorzędowej tomografii komputerowej pozwoliło nam rozwinąć i poprawić diagnostykę nowotworów. Przestrzenne podmioty ilość map, ich względne pozycje z otaczających struktur anatomicznych mogą być przydatne w wyborze dostępu chirurgicznego i planowania zabiegów chirurgicznych.

Obecnie z powodzeniem stosowany w diagnostyce chorób naczyń spiralnej CT angiografia uzyskanie wysokiej rozdzielczości angiogramy może nie tylko konkurować z bezpośredniego angiografii, ale także wymienić zachowania tego złożonego badania inwazyjnego.

Jednakże, mimo stosowania różnych technik instrumentalnych, precyzyjnej diagnostyki, zwłaszcza gdy nowotwory gormonalnoneaktivnyh, pozwala ustawić morfologicznego badania, co jest możliwe w badaniu materiału, przez cienkoigłowej aspiracyjna cienkoigłowa pod USG lub tomografii komputerowej. Dokładność tej metody wynosi 80-90%.

Leczenie nowotworów gruczołów nadnercza

Główną metodą leczenia guzów są obecnie uważane chirurgiczne .

Obecność guzów nadnerczy jest wskazaniem do leczenia operacyjnego. Choroby współistniejące, duży rozmiar guza nie są bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu.

Przeciwwskazania do zabiegu mogą być: ciężkie choroby współistniejące, w których przeciwwskazane żadnej interwencji chirurgicznej, guza z wieloma przerzutami odległymi.

Operacja guzów nadnerczy są klasyfikowane jako złożone. Wynika to z głębokości położenia ciała, złożone anatomiczne związku z narządów otaczających, ryzyko uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych i narządów otaczających. Dlatego wybór optymalnego podejścia chirurgicznego do nadnercza musi spełniać następujące wymagania: być mniej traumatyczne stworzyć największą otwartą przestrzeń w rany, zapewniając dobrą widoczność, dając okazję do ogólnego przeglądu brzucha i przerzuty drogami. Wybierz dostępu chirurgicznego zależy od wielkości guza, jego aktywności hormonalnej, lokalizacyjne.

Chirurgiczne podejścia do nadnerczy

W ostatnich czasach, w przypadku dużych guzów (więcej niż 6 cm) jest stosowany w torakofrenotomiyu 10. przestrzeni międzyżebrowej. To prawie spełnia wymagania opisane powyżej, ale charakteryzuje się powikłań związanych z odmy i zakażenie opłucnej. Różnorodność oferowanych przez brzusznych chirurgicznych mają niewielki wpływ na technik operacyjnych w zakresie uruchomienia i usunięcia nadnercza. Oni sprowadzają się do uruchomienia dwunastnicy w prawym adrenalektomii i zmobilizować śledziony kąt okrężnicy – z leworęcznym.

Z analizy danych klinicznych na temat zalet i wad tarcica podejść do nadnerczy Przezbrzuszna i przezklatkowa, wynika, że większość lędźwiowych odwiedziny związane z rozbiór dużej masy mięśniowej i resekcji dolnych żeber i nie zapewnia odpowiedniego limfadenektomii. Wszystkie Przezbrzuszna odwiedziny (niezależnie od kierunku cięcia) jest również traumatyczne i nie zapewniają odpowiednich urządzeń do obrazowania nadnercza. Wśród komplikacji, które rozwijają się w czasie pracy, dominują krwawienia z żyły centralnej z nadnerczy, naczyń przeponowych i śledziony, oraz uszkodzenia śledziony i trzustki. Wczesne powikłania pooperacyjne związane z typem dostępu m.in. ropne infekcje – rana jątrzyć, paranephritis, zapalenie otrzewnej, zapalenie opłucnej.

Smituayka, Jung, Leriche

Doskonalenie techniki chirurgicznej, tylko radykalne w tym stanie, pozostaje jednym z najbardziej palących problemów współczesnej onkologii. Jest to w dużej mierze ze względu na lokalną rozprzestrzeniania się nowotworu i trudne warunki pracy.

Torakofrenotomiya X wm / d

W naszej klinice, zaprojektowany i wdrożony nowy chirurgicznie podejście (transabdominal adrenalektomia z uruchomienia prawym płacie wątroby) w usuwaniu guzów nadnerczy, można usunąć duże guzy z minimalnym urazem chirurgicznym do ciała.

Abdominotorakofrenotomiya

W latach 80-tych – początku lat 90-tych XX wieku pojawił się w literaturze opublikowanej w sprawie stosowania nowej metody usuwania nadnercza – adrenalektomii laparoskopowej. Zalety zabiegach laparoskopowych są mała liczba powikłań śródoperacyjnych, drobne bóle, drobne urazy, zmniejsza pobyt w szpitalu, szybciej sprawność odzysku. Jednak do tej pory nie ma zgody w sprawie wskazań do zabiegach laparoskopowych. Jednakże, większość chirurgów, że w nowotworach złośliwych i wielkość guza większa niż 8,0 cm procedur laparoskopowych nie powinny być stosowane.

Powodzenie leczenia chirurgicznego guzów nadnerczy zależy od przedoperacyjnego przygotowania, adekwatności znieczulenia i opieki pooperacyjnej. Przedoperacyjne przygotowanie powinno uwzględniać stopień aktywności hormonalnej guza, przejawy choroby, jej powikłań i chorób współistniejących.

Często przedoperacyjne przygotowanie może trwać kilka tygodni i wymaga wspólnych wysiłków terapeuty, endokrynologa, chirurga i anestezjologa-resuscytatora. W ogóle, to jest do skorygowania zaburzeń metabolicznych, leczenie chorób współistniejących, ośrodki rehabilitacyjne zakażenia.

Na każdym etapie operacji mogą być zagrażające życiu powikłania, ale najważniejsze kroki są bezpośrednie manipulowanie guza, więc trzeba jasną organizację monitoringu głównych istotnych organów i systemów. Wymagane warunki to: cardiac monitoring na wszystkich etapach pracy, dynamiczną kontrolę ciśnienia tętniczego i ośrodkowego ciśnienia żylneg

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s